Czy miednica kostna kobiety jest prawidłowa i co mają do tego guzy kulszowe?

utworzone przez | paź 17, 2023 | Ciąża, Poród

Czy wiesz jak można określić odległość między guzami kulszowymi ? Opis tej czynności można znaleźć w książce Iny May Gaskin „Duchowe położnictwo”.

Wystarczy dłoń badającego zwiniętą w pięść przyłożyć pod spojenie łonowe kobiety (NIE WKŁADAMY DO POCHWY). Jeśli nasza pięść swobodnie mieści się pomiędzy kośćmi badanej kobiety to możemy domniemywać, że odległość pomiędzy guzami kulszowymi wynosi 8 lub więcej centymetrów.

 

Problem w zrozumieniu wynika czasami z nieróżnicowania dwóch struktur miednicy kostnej:

  • kolców kulszowych oraz
  • guzów kulszowych

Natomiast odległość między kolcami kulszowymi – czyli długość linii „0”, jest jednocześnie wymiarem poprzecznym płaszczyzny cieśni i wynosi 10,5 cm.

 

Jeśli odległość pomiędzy guzami kulszowymi jest prawidłowa – miednica nie jest ścieśniona w wymiarze poprzecznym, to ponownie możemy domniemywać, że i odległość pomiędzy kolcami kulszowymi jest prawidłowa. Wszystko to co powyżej jest badaniem i informacją dodatkową, pomagającą w kwalifikowaniu kobiety do porodu drogami natury i/lub do porodu w warunkach domowych.

Przy użyciu innych prostych narzędzi (min. Chwytów Leopolda) możemy określić występowanie lub brak dysproporcji matczyno – płodowej. Przy istniejących wątpliwościach należy pogłębić diagnostykę.

Powrót do Bloga >

o mnie

Dzień Dobry!

Nazywam się Dorota Fryc i jestem położną, doradcą laktacyjnym, szkoleniowcem, mentorem położnych oraz mówcą na różnych konferencjach położniczych.

Praktykuję w zawodzie od 37 lat. W ciągu ostatnich 22 lat przygotowałam setki par do porodu i przyjęłam 205 porodów domowych oraz przyjęłam na swoje ręce ponad 2500 dzieci urodzonych w szpitalach. 

Dorota Fryc

error: Zakaz kopiowania!