Tak wiele w ostatnich latach mówi się o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu porodowego, że często zapominamy o tych, które płyną z natury. Jedną z nich jest stosowanie technik oddechowych. Jak powinno wyglądać oddychanie w czasie porodu?
Naturalne metody łagodzące ból porodowy nie zaburzają fizjologii rodzenia, nie wywołują również żadnych skutków ubocznych ani u rodzącej, ani u dziecka. Właśnie dlatego, mimo powszechnej dostępności znieczulenia zewnątrzoponowego, każda rodząca powinna dowiedzieć się, jakie naturalne metody uśmierzania bólu porodowego ma do dyspozycji. Obok aktywności ruchowej, stosowania technik relaksacyjnych czy immersji wodnej, kluczową rolę odgrywa również prawidłowe oddychanie w czasie porodu naturalnego.
Dlaczego właściwe oddychanie w czasie porodu jest tak ważne?
Techniki oddychania, obok wertykalnych pozycji porodowych i opieki nad noworodkiem, są jednym z najważniejszych zagadnień omawianych w szkole rodzenia. Nic dziwnego. Choć oddech jest naturalnym procesem fizjologicznym człowieka i na co dzień nie wymaga od nas żadnych specjalnych przygotowań, może znacząco wpłynąć na przebieg porodu naturalnego. Jeśli będziemy stosować techniki oddychania, skurcze z pewnością będą mniej bolesne. To jednak nie jedyne korzyści płynące z prawidłowego oddychania w czasie porodu.
Stosując techniki oddechowe:
- dotleniamy dziecko – macica w czasie porodu uciska na naczynia krwionośne, w konsekwencji czego zmniejsza się dopływ tlenu. Oddychając, możemy wyrównać tę różnicę.
- zmniejszamy napięcie mięśni – gdy wdychamy powietrze, mięśnie mimowolnie się napinają, gdy wydychamy – rozluźniają się. Dzięki temu mamy kontrolę nad całą sytuacją, jesteśmy pewniejsze siebie.
- przyspieszamy akcję porodową – w czasie skurczów zwiększa się rozwarcie szyjki macicy, a głęboki oddech w trakcie porodu może ten proces przyspieszyć.
Jak prawidłowo oddychać w czasie porodu?
W czasie porodu najefektywniejsze jest oddychanie przeponowe (zwane również oddychaniem dolnożebrowym), w którym ruchy oddechowe skoncentrowane są w okolicach dolnych żeber. Oddech torem przeponowym jest znacznie głębszy od tego, którym posługujemy się każdego dnia – dzięki niemu mama i dziecko w czasie porodu są znacznie lepiej dotlenieni, a rodząca ma większą kontrolę nad przebiegiem porodu.
Oddychanie przeponowe – ćwiczenie
Oddychanie torem przeponowym nie jest trudne, jednak opanowanie tej sztuki wymaga od nas nieco cierpliwości. Ćwiczenia należy zacząć już w czasie ciąży i wykonywać je nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Usiądźmy na piłce (plecy wyprostowane, nogi szeroko, stopy stabilnie oparte o podłoże) i stosujmy następujący schemat oddychania: głęboki wdech nosem (liczymy do dwóch), długi wydech ustami (liczymy do czterech). W tym czasie trzymajmy prawą rękę na przeponie, lewą na brzuchu.
Jak oddychać w czasie skurczu?
Tor przeponowy to sposób oddychania, który jest przydatny szczególnie w przerwach międzyskurczowych – zarówno w pierwszym, jak i drugim okresie porodu naturalnego. Gdy skurcze będą już bardzo intensywne, warto oddychać torem przeponowym jedynie na początku i końcu skurczu. Na szczycie z kolei oddech powinien być szybki i powierzchowny (przypominający dmuchanie świecy – tak, jakbyśmy chciały kołysać płomień oddechem, ale go nie zgasić). Intuicyjnie większość kobiet na tym etapie akcji porodowej wstrzymuje oddech, ale nie należy tego robić. Świadome oddychanie nie tylko pozwoli bowiem złagodzić ból, ale też sprawi, że akcja porodowa będzie przebiegała znacznie szybciej.
autor: Sandra Habrych