Dla wielu kobiet pierwszy trymestr ciąży to trudny czas. Nasilające się wówczas dolegliwości skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Czy można je złagodzić?
Na wielkim ekranie wszystko jest takie oczywiste. Bohaterka nagle zaczyna jeść dziwne pokarmy, ma zawroty głowy, kolejnego ranka wymiotuje, w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki robi test ciążowy i już wszystko wie! W rzeczywistości poranne nudności, zachcianki żywieniowe i brak miesiączki to jednak nie jedyne pierwsze objawy ciąży. Co więcej, poprzedza je kilka innych, dla części kobiet dość nieoczywistych, dolegliwości. Niektóre z nich ustąpią w drugim trymestrze, inne pozwolą o sobie zapomnieć dopiero po porodzie naturalnym lub cesarskim cięciu. Sprawdźmy, co dzieje się w organizmie kobiety tuż po poczęciu.
Pierwsze objawy ciąży – ból piersi
Bolesność piersi jest najbardziej powszechnym objawem, który pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży. Część kobiet odczuwa go już kilka dni po poczęciu, u niektórych daje o sobie znać nawet miesiąc później. Można go porównać do bólu towarzyszącemu zbliżającej się miesiączce, choć trzeba przyznać, że ten jest dużo bardziej dotkliwy. Piersi bolą przy dotyku, są obrzmiałe, pełne, wrażliwe i ciepłe. Choć nie ma żadnego sposobu, który pozwoliłby nam całkowicie wyeliminować tkliwość piersi, zwróćmy w tym czasie szczególną uwagę na rozmiar biustonosza. Noszenie dobrze dopasowanej do rosnącego biustu bielizny sprawi, że dyskomfort będzie mniejszy.
Wczesne objawy ciąży – zmęczenie
Kolejnym wczesnym objawem ciąży jest zmęczenie, a właściwie… chroniczny brak energii. Zdecydowana większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży nie ma sił, by wstać rano z łóżka, a później przez cały dzień marzy o tym, by do niego wrócić. Ten wczesny objaw ciąży, choć przytłaczający, nie jest w rzeczywistości niczym niezwykłym. W organizmie przyszłej mamy dochodzi przecież do wielu ważnych procesów. Intensywnie tworzy się łożysko, wzrasta również stężenie hormonów – progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej. Co możemy zrobić? Przede wszystkim odpoczywać! To zalecenie może wydawać się nieco kosmiczne, jeśli opiekujemy się starszymi dziećmi lub pracujemy, ale zróbmy wszystko, by wygospodarować więcej czasu na sen i relaks.
Częstsze oddawanie moczu w pierwszych tygodniach ciąży
Czas na występujący stosunkowo wcześnie (bo w okolicach 2-3 tygodni po zapłodnieniu) objaw, który większości przyszłych mam nie pozwala swobodnie odpoczywać. Bo jak spać spokojnie, gdy co pół godziny musimy biegać do toalety? Częste oddawanie moczu, choć bardzo dokuczliwe, jest jednak zupełnie naturalnym objawem na wczesnym etapie ciąży. Zwiększa się ilość krwi, nerki pracują znacznie efektywniej, a rosnąca macica uciska pęcherz moczowy. Aby ograniczyć ilość wizyt w toalecie, podczas oddawania moczu pochylajmy się do przodu – w ten sposób całkowicie opróżnimy pęcherz. Nie ograniczajmy jednak ilości wypijanych płynów!
Oznaki ciąży – poranne mdłości
Nudności i wymioty, choć powszechnie uważane za pierwsze objawy ciąży, najczęściej pojawiają się dopiero w okolicach 6. tygodnia. Dolegliwości te towarzyszą większości przyszłych mam i zwykle ustępują pod koniec pierwszego trymestru. Nie wiemy dokładnie, co wywołuje poranne nudności, jednak największą winę przypisuje się zwiększonemu poziomowi gonadotropiny kosmówkowej. Aby zmniejszyć dolegliwości, starajmy się zjeść niewielką przekąskę jeszcze przed wyjściem z łóżka. A jeśli tylko możemy, zostańmy w nim nieco dłużej. Wyspane i wypoczęte dużo lepiej poradzimy sobie ze szturmem ciążowych hormonów.
autor: Sandra Habrych