Spis rzeczy do porodu

utworzone przez | paź 17, 2023 | Ciąża, Poród

Często dostaję pytanie dotyczące przygotowania się Rodziców do porodu w domu. Pytają mnie przyszłe Mamy i Ojcowie jak mają przygotować dom i w co się wyposażyć. I prawie za każdym razem widzę zdziwienie jak słyszą, że nic specjalnego, że to Oni przede wszystkim mają być gotowi – ich głowy, serca i ciała – powinni chcieć urodzić w domu i w mądry sposób nie bać się. Tylko na filmach można usłyszeć, że szybko trzeba nagrzać całe wiadra wody, wyprać i wysuszyć kilka sztuk prześcieradeł – może kiedyś było to niezbędne, ale nie teraz. W dzisiejszych czasach najczęściej ciepła woda jest w kranie, a w aptece można kupić duże podkłady ginekologiczne, które znakomicie zastąpią prześcieradła – oczywiście nadal mogą to być stare, ale czyste prześcieradła. Dom nie musi być sterylny tylko w przeciętny sposób czysty. Co jeszcze? Podaję moją listę rzeczy, o które proszę Rodziców by przygotowali na czas porodu – każda położna ma zapewne trochę inną, własną listę.

Spis rzeczy:

 1. Folia malarska – przykrywamy kanapy lub/i łóżko oraz podłogę.
 2. Grzejnik – potrzebny szczególnie w zimnych mieszkaniach/domach – mama i dziecko po porodzie szybko wychładzają się.
 3. Zamrożone butelki z wodą 1,5 l i 0,75 lub wypełniona wodą zamrożona prezerwatywa i wkład do lodówki turystycznej – jako chłodzące okłady na krocze lub macicę.
 4. Duże podpaski i majtki jednorazowe – do kupienia np. w aptece – dla rodzącej.
 5. Coś do picia i lekkie przekąski na czas porodu – chociaż zazwyczaj Kobiety tylko piją.
 6. Miska na łożysko (zwykła).
 7. Ubranka dla dziecka.
 8. Pieluszki jednorazowe lub wielorazowe dla Malucha.
 9. Ręczniki lub duże pieluchy (flanela lub tetra) do owinięcia dziecka i ogrzania po porodzie.
 10. Kosmetyki do pielęgnacji dziecka – o ile rodzice będą chcieli myć/kąpać dziecko – nie ma takiego zalecenia, ani potrzeby.
 11. Jedzenie w lodówce na czas po porodzie – może pojawić się wilczy głód kobiety rodzącej, a czasami położnych oraz ojca dziecka.
 12. Można kupić w lumpeksie prześcieradła do wyłożenia nimi foli.
 13. Ulubiona koszula na czas porodu dla mamy oraz skarpetki na nogi z ABS – kobieta nie będzie się kleić do folii, ani nie pośliźnie się na niej.
 14. Basen do porodu – o ile kobieta zamierza z niego korzystać – w przeciwnym razie nie jest na liście rzeczy do porod.

Jak myślicie dużo czy mało jest rzeczy po stronie Rodziców?

Powrót do Bloga >

o mnie

Dzień Dobry!

Nazywam się Dorota Fryc i jestem położną, doradcą laktacyjnym, szkoleniowcem, mentorem położnych oraz mówcą na różnych konferencjach położniczych.

Praktykuję w zawodzie od 37 lat. W ciągu ostatnich 22 lat przygotowałam setki par do porodu i przyjęłam 205 porodów domowych oraz przyjęłam na swoje ręce ponad 2500 dzieci urodzonych w szpitalach. 

Dorota Fryc

error: Zakaz kopiowania!