Szkoła rodzenia – czy potrzebujemy?

utworzone przez | paź 17, 2023 | Ciąża, Poród

Dla nas, ludzi współcześnie żyjących, rzeczywistość tego szczególnego czasu, jakim jest okres oczekiwania na dziecko, a następnie poród i połóg, jest już inna. Żyjemy w rodzinach jednopokoleniowych, często z dala od swoich najbliższych. Dzieci nasze przychodzą na Świat w szpitalach, które dla wielu z nas są miejscem nieznanym.

W szczęśliwym i czasami trudnym okresie ciąży, powstaje w naszym umyśle wiele pytań i niewiadomych.

Pytania dotyczą ciąży, przebiegu porodu, pielęgnacji niemowlęcia, naszej odpowiedzialności jako rodziców. Po urodzeniu dziecka – szczególnie pierwszego nic w rodzinie nigdy nie będzie już takie samo. Rzeczywistość rodziny zmieni się o 180°, aby nigdy nie powrócić do stanu sprzed urodzenia pociechy. Nie będzie to gorsza rzeczywistość, ale na pewno inna, do której dobrze jest być przygotowanym. Oczywiście dobre rady naszych babć, mam i bliskich osób z rodziny i otoczenia są cenne. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze są aktualne. Nasze mamy, teściowe czy babcie, rodziły przecież swoje dzieci kilkadziesiąt lat temu. Stan wiedzy na temat ciąży, porodu, połogu, rodzicielstwa jest zupełnie odmienny dziś, niż tylko 10 lat wstecz.
Doskonałym miejscem do uzyskania odpowiedzi na swoje pytania jest szkoła rodzenia, która nie tylko przygotowuje do aktu porodu, ale do rodzicielstwa w ogóle. Programy szkół rodzenia zawierają zazwyczaj informacje na temat:
  • fizjologii i patologii ciąży, porodu, połogu,
  • pedagogiki prenatalnej, możliwości nawiązania relacji z nienarodzonym dzieckiem,
  • okresów porodu i jego faz,
  • roli ojca w trakcie ciąży, porodu, połogu i w rodzinie,
  • pielęgnacji, masażu niemowlęcia,
  • karmienia naturalnego i sztucznego,
  • szczepień ochronnych,
  • fizjologii laktacji i jej problemów,
  • powrotu płodności i różnych metod zapobiegania ciąży.

Każda ze szkół, w mniejszym lub większym stopniu przygotowuje również swoich uczestników poprzez ćwiczenia fizyczne i oddechowe do aktu porodu. Niezmiernie ważne jest, by kobieta lub rodzice przygotowujący się do porodu, byli zapoznani ze sposobami oddychania w poszczególnych jego fazach, sposobami relaksacji porodowej, czy nawiązywania komunikacji z personelem medycznym.

Integralną częścią programu wielu szkół rodzenia w ostatnich latach, są tematy dotyczące Praw Kobiet Rodzących wg WHO, które zostały sformułowane w 1986 roku czy Karty Praw Pacjenta.

Szkoły rodzenia prowadzone są z reguły przez profesjonalistów z dziedziny medycyny. Przez położne doskonale do tego typu edukacji przygotowane, lekarzy położników – ginekologów, rehabilitantów czy fizjoterapeutów. Często są to szkoły przyszpitalne, które w swoim programie mają zwiedzanie oddziału położniczego, włączając w to salę porodową. Funkcjonują też, profesjonalnie prowadzone szkoły przez pedagogów, absolwentów akademii wychowania fizycznego, instruktorów różnych systemów ćwiczeń. Wiele szkół rodzenia doskonale przygotowujących do rodzicielstwa, pracuje pod auspicjami organizacji poza rządowych, parafii, związków wyznaniowych. Ta ogromna różnorodność daje możliwość wyboru najbardziej odpowiadającego nam programu zajęć. Zarówno pod względem merytorycznym jak i finansowym.

Spotkania w ramach szkół rodzenia są miejscem wymiany doświadczeń z innymi rodzicami, oczekującymi dziecka. Mogą tam rodzice spotkać się i porozmawiać o nurtujących ich problemach. Relacje nawiązane w szkole rodzenia z innymi rodzicami często trwają dłużej, niż sam kurs i przeradzają się w trwałe przyjaźnie.

Nie ma rodziców, którzy nie wynieśliby „czegoś” dla siebie z zajęć, nawet, jeżeli są to rodzice spodziewający się kolejnego dziecka. Wiedza, podobnie jak w innych dziedzinach naszego życia, tak i w tej, dotyczącej okresu ciąży, porodu, połogu i rodzicielstwa jest naszym sprzymierzeńcem. Pozwala nam „oswoić” temat, poczuć się w nim pewniej. Sprawi także pewną dozę kontroli nad sytuacją. To natomiast przełoży się na poczucie bezpieczeństwa, które ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu porodu.

Powrót do Bloga >

o mnie

Dzień Dobry!

Nazywam się Dorota Fryc i jestem położną, doradcą laktacyjnym, szkoleniowcem, mentorem położnych oraz mówcą na różnych konferencjach położniczych.

Praktykuję w zawodzie od 37 lat. W ciągu ostatnich 22 lat przygotowałam setki par do porodu i przyjęłam 205 porodów domowych oraz przyjęłam na swoje ręce ponad 2500 dzieci urodzonych w szpitalach. 

Dorota Fryc

error: Zakaz kopiowania!