W szczęśliwym i czasami trudnym okresie ciąży, powstaje w naszym umyśle wiele pytań i niewiadomych.
-
fizjologii i patologii ciąży, porodu, połogu,
-
pedagogiki prenatalnej, możliwości nawiązania relacji z nienarodzonym dzieckiem,
-
okresów porodu i jego faz,
-
roli ojca w trakcie ciąży, porodu, połogu i w rodzinie,
-
pielęgnacji, masażu niemowlęcia,
-
karmienia naturalnego i sztucznego,
-
szczepień ochronnych,
-
fizjologii laktacji i jej problemów,
-
powrotu płodności i różnych metod zapobiegania ciąży.
Każda ze szkół, w mniejszym lub większym stopniu przygotowuje również swoich uczestników poprzez ćwiczenia fizyczne i oddechowe do aktu porodu. Niezmiernie ważne jest, by kobieta lub rodzice przygotowujący się do porodu, byli zapoznani ze sposobami oddychania w poszczególnych jego fazach, sposobami relaksacji porodowej, czy nawiązywania komunikacji z personelem medycznym.
Integralną częścią programu wielu szkół rodzenia w ostatnich latach, są tematy dotyczące Praw Kobiet Rodzących wg WHO, które zostały sformułowane w 1986 roku czy Karty Praw Pacjenta.
Szkoły rodzenia prowadzone są z reguły przez profesjonalistów z dziedziny medycyny. Przez położne doskonale do tego typu edukacji przygotowane, lekarzy położników – ginekologów, rehabilitantów czy fizjoterapeutów. Często są to szkoły przyszpitalne, które w swoim programie mają zwiedzanie oddziału położniczego, włączając w to salę porodową. Funkcjonują też, profesjonalnie prowadzone szkoły przez pedagogów, absolwentów akademii wychowania fizycznego, instruktorów różnych systemów ćwiczeń. Wiele szkół rodzenia doskonale przygotowujących do rodzicielstwa, pracuje pod auspicjami organizacji poza rządowych, parafii, związków wyznaniowych. Ta ogromna różnorodność daje możliwość wyboru najbardziej odpowiadającego nam programu zajęć. Zarówno pod względem merytorycznym jak i finansowym.
Spotkania w ramach szkół rodzenia są miejscem wymiany doświadczeń z innymi rodzicami, oczekującymi dziecka. Mogą tam rodzice spotkać się i porozmawiać o nurtujących ich problemach. Relacje nawiązane w szkole rodzenia z innymi rodzicami często trwają dłużej, niż sam kurs i przeradzają się w trwałe przyjaźnie.
Nie ma rodziców, którzy nie wynieśliby „czegoś” dla siebie z zajęć, nawet, jeżeli są to rodzice spodziewający się kolejnego dziecka. Wiedza, podobnie jak w innych dziedzinach naszego życia, tak i w tej, dotyczącej okresu ciąży, porodu, połogu i rodzicielstwa jest naszym sprzymierzeńcem. Pozwala nam „oswoić” temat, poczuć się w nim pewniej. Sprawi także pewną dozę kontroli nad sytuacją. To natomiast przełoży się na poczucie bezpieczeństwa, które ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu porodu.